Ako naučiť deti upratať si po sebe hračky? S našimi tipmi to zvládnete

Ako naučiť deti upratať si po sebe hračky? S našimi tipmi to zvládnete

Chytá vás pri pohľade do detského kútika alebo do detskej izby “záchvat paniky”? Kopy hračiek nahádzaných v každom kúte sú stresujúcim pohľadom pre každého rodiča. Ak sa nechcete premeniť na stroj, ktorý nerobí celý deň nič iné okrem upratovania, mali by ste do tejto aktivity zapojiť aj vaše deti. Deti by si mali dokázať po sebe upratať približne od dvoch rokov. Viete, ako ich naučíte poriadku?

1. Za neporiadok ste čiastočne zodpovední aj vy

To, že sa všade povaľujú hračky, môže byť čiastočne aj vašou chybou. Pokiaľ navštívite niekoľkokrát do týždňa hračkárstvo a vždy prinesiete domov nejakú maličkosť, niet sa čo čudovať, že sú hračky úplne všade. Je jasné, že každý rodič chce svojmu najmilšiemu dopriať a potešiť ho. Avšak treba myslieť na to, že čím menej hračiek dieťa má, tým viac si ich váži. Skúste investovať do kvality a dožičte dieťaťu pocit výnimočnosti, ktoré dodávajú napríklad originálne hračky z dreva. Aj takéto hračky ich budú vedieť zabaviť na dlhé hodiny.

2. Hlavne žiadny krik a stres

Možno sa budete musieť trochu premáhať, no snažte sa vyhnúť kriku, ktorý nikdy nič nevyrieši. Zákazy pôsobia na deti opačne. Viac ako krik na najmenších zaberú rozumné argumenty a edukatívny prístup. Fungujú tiež rôzne malé odmeny a výhody, ktoré dieťaťu za upratanie hračiek poskytnete.

3. Aká matka, taká Katka

V prípade, že vy sami po sebe nechávate kopec vecí, nemali by ste čakať, že vaše dieťa bude iné. Práve naopak, ak dieťa vidí, že upratujete, bude sa vás snažiť napodobniť. Naučte dieťa, že súčasťou hry je aj upratovanie. Už od útleho detstva upracte hračky spolu s dieťaťom – uložte ich na poličky, alebo do boxov. Dieťa si zvykne, že po hre prichádza fáza upratovania a bude to pre neho prirodzenou činnosťou.

4. Spravte z povinnosti hru

Každá povinnosť sa poväčšinou odkladá, ale každá hra baví. Spravte z upratovania súčasť hry a zábavy. Povedzte svojmu drobcovi, že uložíte kocky do poličky podľa farby či knihy pre deti podľa veľkosti. Alebo sa zahrajte na schovávačku s hračkami. Vyskúšajte sa hrať takým spôsobom, že sa pokúsite hračky vždy schovať do inej police. Zistite, koľko kociek sa zmestí do zásuvky, alebo či sa dokážu v noci zvieratká na polici zoznámiť.

5. Súperenie medzi súrodencami

S viacerými deťmi to budete mať jednoduchšie. Spravte pre nich upratovanie súťažou. Deti môžu za upratovanie dostávať body, ktoré si neskôr premenia za odmenu. Ideou je zapojiť obe deti, aby sa naučili spolupracovať. Ak upracú spolu, dostanú viac bodov. Pozitívna motivácia je vždy účinnejšia, ako trest.