Ako vybrať detskú postieľku?

Detská postieľka je pre bábätko tým najdôležitejším miestom. V prvých mesiacoch svojho života v nej trávi naozaj veľa času. Spočiatku v nej len spinká a odpočíva. Neskôr, s pribúdajúcimi mesiacmi, sa dieťatko v postieľke aj hrá. Ako teda vybrať detskú postieľku, ktorá bude pre bábätko bezpečná a pohodlná?

  1. Materiál postieľky

K najkvalitnejším a zároveň najbezpečnejším patria detské postieľky z dreva. Vybrať si môžete buď postieľku z tvrdého dreva ako je dub a buk alebo z mäkkého dreva ako smrek alebo borovica. Aký je rozdiel? Pripravte sa na to, že keď dieťatku pôjdu prvé zúbky, začne postieľku obhrýzať. Ak je vyrobená z kvalitného tvrdého dreva, zvládne nielen nápor detských zúbkov, ale aj roky používania. Takáto detská postieľka môže pokojne poslúžiť aj ďalšej generácii. Na výber máte aj postieľky z drevotriesky, či kovu. Môžu byť síce lacnejšie, no ak chcete naozaj kvalitnú postieľku, voľte drevo.

  1. Rozmer postieľky

Postieľky sa predávajú v typizovaných rozmeroch 120×60 centimetrov a dieťa v nich môže spať približne do veku troch rokov. Vybrať si môžete aj väčšiu postieľku, a to v rozmeroch 140×70 cm. Táto poslúži aj do veku piatich rokov. Rozmyslite si však, či je to potrebné. Trojročné deti zväčša už spávajú vo vlastnej posteli a v detskej izbičke.

  1. Prídavné funkcie postieľky

Existuje množstvo typov postieľok s rôznymi prídavnými funkciami. Dostupné sú napríklad postieľky so sklápacím roštom. Tie poslúžia, ak dieťatko trápi reflux. V takom prípade by totiž malo spať s hlavičkou mierne vyvýšenou. No pre malé deti je ideálne, ak spia v rovnej polohe, dokonca aj bez vankúšov. Sklápací rošt teda nie je až taký potrebný.

Ďalšou možnosťou je polohovanie roštu. To znamená, že ako dieťatko rastie, rošt môžete umiestniť nižšie, aby dieťa nevypadlo. Určite voľte takúto postieľku, pretože rastie spolu s dieťaťom.

Dôležitá je tiež možnosť sklápania bočnice. Ak si napríklad chcete postieľku prisunúť tesne k svojej posteli, aby ste v noci nemuseli k bábätku vstávať, táto funkcia je veľmi užitočná. Jednoducho stiahnete bočnicu a dieťatko spinká prakticky vedľa vás, ale vo vlastnej postieľke.

Vybrať si tiež môžete detskú postieľku s kolieskami, ktoré uľahčia jej presúvanie. Táto doplnková funkcia však spravidla nie je nutná. Veď postieľku zrejme nebudete presúvať často.

  1. Matrac do postieľky

Výber matraca je veľmi dôležitý. Musí byť pohodlný a zároveň poskytovať dostatočnú oporu detskému chrbátiku. Najpoužívanejšie sú matrace z kokosových vlákien, či z molitanu. Dávajte tiež pozor na to, aby ste vybrali matrac vhodnej veľkosti. Mal by zapadnúť presne do postieľky a po jeho bokoch by nemali vznikať žiadne medzery. Tie sú pre malé bábätko nebezpečné, pretože by do nich mohlo zapadnúť.

Samozrejme, postieľku vyberajte aj „očami“. Na trhu sú dostupné rôzne krásne postieľky s baldachýnmi, či s detskými obrázkami. V prvom rade však hľaďte na bezpečnosť a pohodlie dieťatka.