Rady a tipy pre bezpečný spánok v detskej postieľka

Verte či nie, ale aj detská postieľka môže byť pre vaše dieťa nebezpečná. A to najmä v prípade, ak nevenujete dostatočnú pozornosť jej výberu, ale aj výberu ďalších doplnkov do postieľky. Na čo by ste teda nemali zabúdať nielen pri kúpe postieľky, ale aj pri samotnom ukladaní dieťatka do nej?

Postieľku kupujte s rozvahou

Pri kúpe postieľky sa nezameriavajte len na jej cenu. Nie vždy totiž platí, že tie najdrahšie postieľky sú aj najkvalitnejšie. Pri kúpe sa teda zaujímajte najmä o to, z akého materiálu je detská postieľka vyrobená. Najkvalitnejšie sú drevené postieľky, ktoré vydržia roky používania. Dôležité je tiež to, aby postieľka nemala ostré hrany, prípadne vytŕčajúce skrutky. A to nielen z vnútornej, ale aj vonkajšej strany. Keď dieťatko podrastie a stavia sa na nôžky, často krát sa pridržiava svojej postieľky. Preto sú nebezpečné výčnelky neprípustné. Ďalším dôležitým atribútom je nosnosť postieľky. Niektoré sú stavané len do 15 kg. Takúto váhu však môže mať dieťatko už v dvoch rokoch. Ak teda plánujete, že dieťa bude spať v postieľke minimálne do troch rokov, voľte postieľku s vyššou nosnosťou.

Vankúšiky ani hračky do postieľky nepatria

Mnohí rodičia, v snahe vytvoriť dieťatku čo najútulnejšie miestečko na spanie, preplnia postieľku rôznymi plyšovými hračkami a dekoračnými vankúšikmi. Toto je však veľká chyba. V spánku, keď sa dieťatko nekontrolovane hýbe, môže niektorú z hračiek prevrátiť na seba tak nešťastne, že sa ňou môže aj udusiť. Ani nehovoriac o rôznych drobných hračkách, ktoré zapadnú do ústočiek. Samozrejme v čase, kedy dieťatko nespí, hračku mu do postieľky pokojne dajte. Avšak ak zaspí, radšej ju vyberte.

Aby sa vaše bábätko v spánku neudrelo

Na tento účel vynikajúco poslúži takzvaný mantinel alebo hniezdo do postieľky. Jedná sa o látku vyplnenú molitanom, ktorú natiahnete po obvode postieľky z vnútornej strany. Tak zabezpečíte, že sa dieťatko pri pohyboch nebude udierať do tyčiek postieľky. Stávajú sa tiež rôzne bolestivé úrazy a to vtedy, keď sa dieťatko snaží vystrčiť rúčku alebo nôžku z postieľky. Často si končatiny medzi jednotlivými tyčkami tak zamotá, že vytiahnuť ich stojí mnoho úsilia a detských sĺz. Tomuto účinne zabráni práve spomínaný mantinel a detská postieľka sa tak stane ešte bezpečnejšou.

Bezpečný spánok na dovolenke

Plánujete vyraziť s dieťatkom na dovolenku a neviete, ako preň vyriešiť miesto na spanie? Vynikajúcou voľbou sú cestovné postieľky. Takúto postieľku veľmi ľahko zložíte a vpracete do auta. Na mieste ju zas jednoducho rozložíte. Ale pozor. Cestovná postieľka je určená len na prechodný spánok dieťatka na pár dní. Určite plnohodnotne nenahradí klasickú postieľku.

Možno sa vám bude zdať, že niektoré z týchto odporúčaní sú trošku prehnané a spomínané nehody sa stať nemôžu. Verte však, že ide o ozajstné skúsenosti a reálne zážitky mamičiek. Preto bezpečnosť svojho dieťatka určite neberte na ľahkú váhu.