Doprajte bábätku kvalitný a zdravý spánok

O tom, že matrac a jeho kvalita je dôležitou súčasťou života každého človeka snáď hovoriť ani nemusíme. V prípade detí to však platí dvojnásobne a preto by sme pri výbere mali dbať na niekoľko dôležitých faktorov.

To, čo je vhodné pre dospelého, nie je vhodné pre dieťa

Rodičia robia niekoľko chýb, kvôli ktorým nedokážu vybrať kvalitný matrac pre deti. Jednou z nich je zlý výber tvrdosti a zónovania. V prípade detí do dvoch rokov je najčastejším matracom ten s rozmermi detskej postieľky, no niektorí majú špeciálny tvar a preto si musia dať matrac vyrobiť na mieru. Pre najmenšie deti sú najlepšie penové matrace plnené PUR penou. Typické sú pevnosťou, ale aj vzdušnosťou a ľahkosťou, čo deti nevyhnutne potrebujú. Veľmi podobné matrace majú aj prírodné matrace z kokosového vlákna, no tie penové sú o niečo kvalitnejšie. Aj z pohľadu životnosti sú spoľahlivejšie a nebudete ich musieť vymieňať za nové ani po niekoľkých rokoch. Ideálna výška detského matraca je 8 centimetrov, ktorá je jedným z faktorov výberu. Súčasťou dobrého a kvalitného spánku by mala byť aj ochrana postieľky a to nielen pred močom, ale aj roztočmi a vlhkosťou. Správnu hygienu zabezpečíme pomocou snímateľného a prateľného poťahu, ktorý by mal byť samozrejmosťou. Keďže na trhu nájdeme obrovské množstvo rôznych matracov, práve poťah a jeho možnosti vám napovedia, či je matrac ten pravý. Obľúbeným doplnkom do postieľky je aj chránič umiestnený na matraci pomocou pásikov. Ak by ste si mysleli, že bude vaše dieťa počas spánku rušiť, tak ste na omyle. Dnešné chrániče sú vyrábané tak, že o nich ani neviete a zadržia nielen tekutiny, ale aj roztoče.

A čo monitor dychu a jeho používanie?

Kedysi sme prístroj nazývaný monitor dychu nepoznali, no v súčasnosti na neho nedá dopustiť asi žiadny rodič. Tento prístroj sa ukladá pod matrac tak, aby ho dokázal upozorniť v prípade ohrozenia života dieťaťa. Na to, aby fungoval správne, je potrebné mať matrac vysoký 8 cm, v žiadnom prípade nie vyšší ako 10 cm. Čím silnejší a hrubší je matrac, tým viac tlmí impulzy a monitor nebude fungovať správne a spoľahlivo. Dôležitým faktorom je aj to, aby matrac nebol tesný, ale doliehal na dosku rovnomerne. Je dobré vedieť, že pri dezinfekcii a hygiene sa neodporúčajú používať chemické prípravky, ktoré môžu zdraviu dieťaťa uškodiť. Vykonať ju môžete pomocou horúcej pary, prevetraním na vonkajšom vzduchu alebo octovou vodou. Obľúbenou formou je vetranie matraca v mraze, kde sa zničia roztoče a budete si istý, že matrac nie je nijako znehodnotený. Kvalitným výrobkom vhodným pre deti je matrac materasso, ktorý ponúka slovenský výrobca. Okrem toho u neho nájdete všetky doplnky pre spánok v rôznych prevedeniach.